Nya bedömningsstöd i SO och samhällskunskap

np_åk6Nu har Skolverket släppt nya bedömningsstöd i SO för årskurs 4-6. Det finns dels ett bedömningsstöd som består av ett tidigare nationellt prov, dels bedömningsstöden Demokrati och politik, Ekonomi och Lag och rätt.

Du finner stöden i Skolverkets bedömningsportal.

FLS har tidigare skrivit om bl.a. nationella prov i årskurs 6. Läs mer här.

Skolverket har också släppt bedömningsstöd i samhällskunskap för kommunal vuxenutbildning. Dessa bedömningsstöd innehåller två provliknande elevhäften som vardera kan genomföras med elever under 60 minuter, enskilda uppgifter med öppna svarsformat som kan genomföras med elever samt bedömningsanvisningar till samtliga elevhäften med formulär för sammanställning av elevresultat för sammanställning av elevresultat.

Även dessa stöd återfinns i bedömningsportalen, här.

Annons

FLS är en fristående ämneslärarförening. Vi vill vara en samlande kraft för samhällslärarkollegiet. Här kan du finna inspiration, gemenskap & fortbildning

Märkta med: , , , , , ,
Publicerat i Betyg och bedömning

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Följ FLS på Twitter!
%d bloggare gillar detta: